Jak dobrać narty ?

Narty dobieramy w zależności od naszych warunków fizycznych, od tego jak dobrze jeździmy i jaki styl preferujemy – nasz wybór będzie inny.

Narta dla początkującego jest inaczej zbudowana niż ta dla bardziej zaawansowanego. Chodzi nie tylko o konstrukcję, ale głównie o twardość narty. Osoby początkujące powinny używać nart miękkich, gdyż na takich nartach łatwiej wykonywać skręty.

Kolejna kwestia – „narty najlepsze”, ale w zależności od poziomu inne narty są “najlepsze” dla początkującego, a inne dla zaawansowanego.
Zatem podnosząc swoje umiejętności będziemy potrzebowali lepszego sprzętu. Nart, które będą twardsze, będą lepiej trzymały na lodzie i charakteryzowały się inną sprężystością.

Kolejnym istotnym parametrem podczas doboru nart jest promień skrętu. Promień nart dla początkujących i średniozaawansowanych wynosi około 13-15m.

Następna zmienna to waga/wzrost. Aby ułatwić skręty, dla początkujących wybiera sie krótsze narty. Istotna tez jest waga, bo w zależności od niej można dobrać nartę o określonej twardości. Ogólnie można powiedzieć, że długość nart carvingowych nie powinna przekraczać naszego wzrostu i z reguły być kilka – kilkanaście cm mniejsza.


Ważny jest jeszcze preferowany styl jazdy. Pod tym względem,  narty różnią się m.in. twardością, ale też konstrukcyjnie.

Jeśli chodzi o płeć, to mimo że narty dla kobiet różnią się konstrukcyjnie – m.in. uwzględniona jest tendencja kobiet do odchylania się, to zasadniczą różnicą jest szata graficzna narty. Dobór sprzętu narciarskiego…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: